انواع اتصالات وفلنج آتش نشانی

انواع اتصالات آتش نشانی

از نظر نوع جنس اتصالات ، به اتصالات استنلس استیل ،اتصالات برنجی ، آلومینیومی و و گهگاهی نیز از اتصالات فولاد کربن دار استفاده میشود .

اتصلات آتش نشانی نیز به چند دسته تقسیم میشوند؟

مجموع اتصالات و شیر آلات کاربردی تجهیزات آتش نشانی عبارت است از:

۱-انواع فلنج استیل آتش نشانی

۲-انواع درپوش و فلنج کور

۳-انواع سه راهی  و سه راهی تبدیل

۴-انواع کوپلینگ برنجی و آلومینیومی آتش نشانی

۵-انواع کلمپ استیل مخصوص آتش نشانی

۶-انواع زانویی استیل و فولادی

۹- شیر ایستاده آتش نشانی

۱۰- اتصالات شیلنگ آتش نشانی

۱۱- نازل آتش نشانی

۱-فلنج آتش نشانی

فلنج های فولادی و استیل

فلنج ها نوعی دیگری از اتصالات آتش نشانی هستند که وظیفه آنها اتصال لوله به مخازن ،لوله به لوله ، و شیرآلات ، تنظیم کردن جریان داخل مجاری آب یا گاز ، مسدود کردن مسیر جریان ها و ایمن نگه داشتن تجهیزات گوناگون که تحت فشار بسیار بالایی قرار دارند. انواع فلنج های استیل عبارتند از :

الف)انواع فلنج های فورج شده

ب)فلنج لبه دار استیل

پ)فلنج کور استیل  و فولادی

ح)فلنج اریفیس استیل

ی)فلنج گلودار پایه کوتاه و پایه بلند استیل

۲-درپوش های  استیل آتش نشانی

درپوش ها زمانی برای ما کاربرد دارند که پس از تغییراتی قصد جابجا کردن خروجی لوله و کور کردن برخی از لوله ها را داشته باشیم . حال تصور کنید قصد داریم از بین ۳۶ خروجی یک سیستم اطفای حریق  ۱۱ خروجی آن را مسدود کرده و یا آن را برای خروجی گرفتن احتمالی در تغییرات بعدی مهیا کنیم . و یا اینکه اگر قصد داشته باشیم یک اتصال را جهت تعمیر باز کرده و نیاز داریم تا برای مدتی خروجی لوله را بسته نگه داریم  از این رو از درپوش های استیل استفاده میکنیم .این درپوش ها در اتصالات آتش نشانی تنها نقش قطع یا مسدود کننده لوله را دارند که با ساختار های مکانیکی زیر همراه هستند.

۳-سه راهی اتصال آتش نشانی

استفاده از سه راهی فولادی و استیل در لوله کشی و تاسیسات آتش نشانی کاربردهای روشنی دارد . این اتصالات آتش نشانی در انحراف مسیر جریان مایع یا گاز و تقسیم بندی آنها استقاده میشود که در لوله کشی تاسیسات اطفای حریق فومو  آب از سه راهی استیل  استفاده و در لوله کشی سیستم اطفای حریق co2 از جنس های آهن فرفورژه استفاده خواهد شد انواع اتصالات آتش نشانی در قالب سه راهی ها عبارتند از :

الف)سه راهی تبدیل

ب)سه راهی دیوایدر شیلنگ آتش نشانی

د)سه راهی رزروه ای استیل  و آهن

ذ)سه راه جوشی استیل  و آهن

۴-کوپلینگ آتش نشانی

اتصال های آتش نشانی کوپلینگ ها هستند که وظیفه اصلی و مهم آنها اتصال سیستم های گیرنده و فرستنده ی فوم و آب میباشد کوپلینگ های آتش نشانی در  انواع سایز های ۴ اینچ ، ۳ اینچ ، ۲ اینچ ، ۱٫۵ اینچ و ۱ اینچ تولید و طراحی خواهد شد . این اتصال در این کاربرد بیشتر از جنس آلومینیوم بوده و گهگاهی بنا به سفارشات مشتری از استنلس استیل طراحی میشود .  کاربردهای کوپلینگ آتش نشانی عبارتند از :

الف)ساختار مکانیکی کوپلینگ آتش نشانی

ب)کوپلینگ آتش نشانی

پ)تامین اتصالی کاملا ایمن و پایدار برای سیستم اطفای حریق

ج)اتصال سیستم فرنده و گیرنده آب و فوم به یکدیگر

د)کوپلینگ های اغلب دو تیکه هستند

۵-کلمپ های استیل آتش نشانی

تجهیزات اطفای حریق با شیلنگ های منعطف و جابجایی خطوط و اتصالات متحرک بسیار زیادی سر و کار خواهد داشت . این جابجایی های نیاز به کلمپ و اتصالل هایی دارد که بتوان به راحتی آن را باز کرده و به راحتی یک آب بندی مناسب و خوب ایجاد نماییم . کلمپ ها بیشتر از جنس استیل طراحی و تولید میشوند و رزوه های مقاومی در برابر خطر هرز شدن  و محکم کاری دارند . از این دسته اتصالات جهت موارد زیر استفاده خواهد شد:

الف)کلمپ آتش نشانی

ب)اتصال شیلنگ به لوله آتش نشانی

پ)اتصال شیلنگ به شیرآلات  و دیوایدر آتش نشانی

۶-انواع زانویی های استیل و فولادی آتش نشانی

اتصالات زانویی همانطور که از اسمش معلوم است جهت تغییر در مسیر لوله کشی استفاده خواهد شد . ما از نظر نوع فرآیند تولید سه نوع زانویی استیل خواهیم داشت:

الف)زانو استیل  آتش نشانی

ب)زانویی استیل مانیسمان

پ)زانویی استیل درزدار

زانویی ها ۳ دسته درجه بندی زاویه ای خواهند داشت  :

۱- زانویی ۱۸۰ درجه ( uشکل  )
۲-زانویی ۹۰ درجه
۳-زانو ۴۵ درجه

از نظر نوع اتصال زانویی بین اتصالات آتش نشانی با دو نوع زانویی سر و کار خواهیم داشت

الف)زانویی جوشی
ب)زانویی رزوه ای

۹- شیر ایستاده آتش نشانی

اتصال های هیدرانت آتش نشانی

شیر هیدرانت یا همان شیر ایستاده آتش نشانی اتصالاتی از نوع اتصالات اضطراری  هستند که وظیفه اصلی آن ارائه انشعابات مختلف به اوپراتور های آتش نشانی است . زمانی که موقعیت اطفاء حریق احتمالی بیش از حد انتظار خطر آفرین باشد و همچنین از عبور و مروز بالایی برخوردار باشد بهترین ابزار برای انشعاب گیری در لحظه شیر هیدرانت (شیر ایستاده )آتش نشانی میباشد .

۱۰-اتصال شیلنگ آتش نشانی

دیوایدر یا همان دیوایندینگ، شیلنگ آتش نشانی مهمترین اتصالات آتش نشانی مختص به  شیلنگ ها هستند که جهت تقسیم جریان یا به عبارت بهتر انشعاب به دو خروجی یا سه خروجی بکار گرفته میشود . این اتصال های شیلنگ را دیوارد گویندکه بر سر شیلنگ ها نصب شده و بسته به موقعیت و تعداد انشعاب ،خروجی هایی با فشار عمدتا یکسان در اختیار اوپراتور اطفاء قرار میدهد . مهمترین اتصال های شیلنگ آتش نشانی عبارتند از:

الف)اتصالات آببندی آتش نشانی

ب)دیوایدر آتش نشانی ۲ خروجی

ح)شیر فلکه آتش نشانی

خ)کوپلینگ آتش نشانی

ع)دیوایندینگ آتش نشانی

غ)صافی مکش آتش نشانی

ن)اتصالات آتش نشانی

ی)اتصالات آببندی آتش نشانی

۱۱-نازل های آتش نشانی

در بین لیست خرید و فروش اتصال های آتش نشانی از مهمترین دسته بندی ها به نازل های آتش نشانی اختصاص پیدا خواهد کرد . نازل های آتش نشانی قطعه هایی هستند که جهت پاشیدن نهایی آب یا  فوم به محیط آتش گرفته و عملیات اطفای حریق را انجام خواهد داد . در حقیقت حاصل عملکرد همه ی تجهیزات اطفای حریق در نهایت امر توسط اوپراتور اطفاء به نازل سپرده خواهد شد  و در این بین تنظیمات نهایی میزان پاشش ، شدت جریان، زاویه پاشش به این نازل ها بستگی خواهد داشت . ما عمدتا ۳ نوع نازل اطفاء داریم که هر ۳ نوع نازل نقش اتصالات آتش نشانی را ایفا خواهند کرد :

الف)نازل آتش نشانی مستقر در سیستم های  اتوماتیک اطفای حریق آب و فوم  ، اسپرینکلر ، واتر میست

ب)نازل آتش نشانی مانول پرتابل   ( که توسط اوپراتور به صورت پرتابل انجام میشود )

پ)نازل آتش نشانی مانول ثابت ( که روی مانیتور آتش نشانی نصب میگردد  )